Festiwal Cyrkulacje 2014

Roztańczony Festiwal
Cyrkulacje Żywe kultury Ruchu

V edycja

23–27.04.2014 r.

Studio na Grobli
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Wrocław

Co łączy taniec współczesny, aikido, parkour i izraelski taniec Gaga? Wszystkie te dyscypliny ruchu będzie można eksplorować w trakcie Festiwalu Cyrkulacje „Żywe Kultury Ruchu” już od 23 do 27 kwietnia we Wrocławiu.

Cyrkulacje to nie tylko 5 dni warsztatów, ścieżek twórczych, debat, pokazów i otwartych jam’ów tanecznych. Ten festiwal to także okazja do intensywnych poszukiwań ruchowych oraz platforma spotkania profesjonalistów z osobami, które dopiero zaczynają odkrywać swoje ciało w tańcu.

Kto może tańczyć?
Otwarty dla wszystkich, inspirujący i niezwykle roztańczony festiwal ma na celu przełamanie stereotypów, dotyczących tańca. Organizatorzy – Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Momentum”
– udowadniają, że taniec to nie rzecz „do nauczenia”, ale przede wszystkim „do wydobycia”. Zgodnie z tą ideą we wspólnych warsztatach mogą uczestniczyć razem zarówno doświadczeni tancerze, jak i zupełni amatorzy.

Wytańczyć historię
– Taniec jako zjawisko społeczne towarzyszył nam od zawsze, ale jako spotkanie pozwalające połączyć ludzi z różnych środowisk, bez względu na płeć, wiek i doświadczenie został na nowo odkryty dopiero w XX wieku. W krótkim czasie zaczął być postrzegany jako tzw. kultura wysoka i stał się domeną profesjonalistów. To dlatego nadal pozostajemy wobec niego sceptyczni, myśląc, że wymaga jakiś wyjątkowych predyspozycji czy skrupulatnej choreografii – mówią członkowie Stowarzyszenia „Momentum”.
– W tym roku postanowiliśmy zatem w szczególny sposób odwołać się do historii współczesnego tańca i ruchu, poszukując ich głębokich źródeł. Wśród proponowanych warsztatów nie zabraknie zatem zajęć z kontaktu improwizacji, świadomo��ci ciała oraz materiału sięgającego do doświadczeń wybitnych reformatorów współczesnego tańca, takich jak Steve Paxton i Ohad Naharin.

Szerszy wymiar tańca.
Do poprowadzenia V edycji festiwalu zostali zaproszeni nie tylko wybitni nauczyciele tańca, ale także performerzy oraz instruktorzy aikido i parkouru. Szeroki zakres warsztatów
ma pozwolić na lepsze zrozumienie fizyki samego ruchu oraz na bardziej świadome eksplorowanie przestrzeni. Wśród zaproszonych gości, którzy będą prowadzić zajęcia na Festiwalu Cyrkulacje pojawią się między innymi:

Iwona Olszowska: Świadomość oddechu z elementami BMC
Iwona Olszowska: Kontakt Improwizacja – Fizyka w ruchu
Dawid Lorenc: Taniec Współczesny
Natalia Iwaniec: GaGa
Jakub Adamowski: Parkour „Powrót do korzeni”
Przemek Błaszczak i Piotr Masztalerz: Ścieżka wojownika – AIKIDO w treningu performera
Agata Siniarska: Historia Tańca w zadaniach
Nora Hajós: Material for the spine by S. Paxton
Jacek Owczarek: Improwizacja
Wojtek Mochniej: Organic Dance Technique

Nie zapominając, że pewne nawyki tworzy się od najmłodszych lat w tym roku planujemy również projekt PLANET KIDS!, czyli zajęcia dla dzieciaków. W tym roku pod nazwą „Taniec, ruch, zabawa” , poprowadzone przez Martę Grabowska i Huberta Żórawskiego oraz „Okrzyk radości” prowadzone przez Agnieszkę Bresler i Diego Pileggi ze Studia JUBILO .

PLANET KIDS! 2013 from Żywe Kultury Ruchu on Vimeo.

PRE FESTIWAL

22-23 marzec,2014
„KREATYWNY TANIEC W PSYCHOEDUKACYJNEJ PRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ” z Beatą Marecką-Zehetbauer
https://www.facebook.com/events/280794542070017/

PORANNE ROZRUCHY : AcroYoga + otwarta przestrzeń dla uczestników festiwalu

IMPREZY TOWARZYSZĄCE :
Jamy
Spektakle
Panel dyskusyjny
Wystawa fotografii
Ataki przestrzeni
Koncert

PRZYBYWAJCIE!

Bądźcie z nami na bieżąco na FB: Fanpage CYRKULACJE >>
Oraz zajrzyjcie jak było w zeszłym roku na naszym kanale vimeo: zobacz nasz kanał na Vimeo >>

ZAPRASZAMY!

Festiwal CYRKULACJE 2014! 23-27 kwiecień, Studio na Grobli. Zapraszamy! from Żywe Kultury Ruchu on Vimeo.

copyright® SIT MOMENTUM
design + realizacja: dance being / COCRE