XIII edycja

jesteśmy w kontakcie

3–7 lipca 2022

W 2022 roku na całym świecie technika tańca kontakt improwizacji obchodziła 50 rocznicę istnienia. Ta stworzona przez amerykańskiego choreografa i tancerza Steve Paxtona sztuka tańca z wielkim sukcesem znalazła miejsce na parkietach i sercach tancerzy na całym świecie. W ostatnich latach ewoluowała i zaczęła być również popularna w środowiskach tancerzy nieprofesjonalnych co sprawia, że coraz liczniej i chętniej ludzie tańczą.
Jako Festiwal CYRKULACJE przyłączyliśmy sie do obchodów 50 lecia kontakt improwizacji wplatając w nasz tegoroczny program nieco więcej wątków kontaktowych niż zwykle.
Program 2022

Klasa mistrzowska (masterclass)

Gosia Mielech

GAGA/dancers

Każdy dzień rozpoczniemy od zajęć Gaga, następnie będziemy kontynuować podróż w głąb wyobrażeń, fantazji i przyjemności płynącej z bycia w ruchu. Uczestnicy pogłębiając twórcze eksploracje będą poszukiwać swojego indywidualnego języka ruchowego. Podczas warsztatu, Gosia będzie posługiwała się narzędziami Gaga oraz elementami innych bliskich jej metod ruchu, które pomogą tancerzom pełniej wykorzystać ich potencjał, rozbudzić wyobraźnię i odważyć się wkroczyć w nieznane, bawiąc się przy tym paletą możliwości fizycznych oraz performatywnych.

Efekty ruchowych i twórczych eksperymentów zostaną zaprezentowane podczas wieczornego pokazu.

Adrian Russi

Kontakt Improwizacja

„Tańcząc na krawędzi” to radosne wybrzmiewanie ograniczeń i możliwości we własnym oraz we wspólnym tańcu. Na poziomie techniki ruchu, ale także improwizacji i spotkania odkrywane są nowe pola oraz poszerzane zakres zabawy. Odkrywamy próg między poddaniem się a kontrolą, zabawą z równowagą i doświadczaniem, jak niesamowicie stymulujące może być poruszanie przez grawitacją i jednoczesne przejście w tryb nawigacji. Głębokie słuchanie i inteligentne operowanie własnym ciężarem skutkuje niezwykle precyzyjną jakością ruchu, która z kolei pozwala nam płynąć z przyjemnością podczas podnoszeń, ześlizgiwać się z ramion lub miednicy innych osób bez strachu lub po prostu cieszyć się punktem równowagi na powietrznej wysokości – nie wiedząc kiedy, gdzie i jak wspólny ruch będzie kontynuowany. Wszystkie te zasady można intensywnie ćwiczyć w tańcu solo – np. poprzez mały taniec, spadanie z bezpiecznych wysokości lub poprzez odbicie, które daje nam energię do ruchu w górę. W tańcach z partnerami_kami te cechy są wzmacniane, jako żywe, poruszające się i czujące ciała odnajdujące się nawzajem i odważają się tańczyć razem w nieznane. Poza radosnymi poszukiwaniami i nauką spędzimy również dużo czasu na swobodnym, autentycznym tańcu w różnych konstelacjach i odżywczej pracy z ciałem. Warsztat dla uczestników z doświadczeniem w ruchu i ciekawością poddania się grawitacji, pędowi i wspólnemu tańcu, a jednocześnie pomagania w jego kształtowaniu.

Ścieżki Twórcze

Iwona Olszowska

Fuzja BMC wi Kontak Improwizacji

Anna Haracz

Anatomia Świadomości

Joanna Kurzyńska

Praca z głosem

Paweł Konior

Kontakt improwizacja

Tomek Pomersbach

Odpoczynek w Ruchu

Michał Strugarek

Technika Tańca

Lekcje

Gosia Mielech / Gaga People
Iwona Olszowska / BMC w kontakcie
Anna Haracz / Anatomia w ruchu
Joanna Kurzyńska / Praca z głosem
Alicja Miszczor / OPOWIEŚCI LUDZKIEGO CIAŁA Teatr fizyczny i improwizacja taneczna
Zuzanna Nir / Taniec współczesny
RELAKSACJE / Dominika Wójtowicz / Relaksacja mięśni dna miednicy
Michał Strugarek / Taniec Współczesny, Floor Work, Improwizacja
Tomek Pomersbach / Odpoczynek w ruchu
Paweł Konior / Kontakt improwizacja
Alicja Miszczor / Ruch, dźwięk, dotyk

Laboratoria

Paweł Kubiak – 2 LABY: Na tropie ruchu oraz…
Joanna Tamaya Świerczyńska Biodanza

Imprezy towarzyszące

3 lipca niedziela
Otwarcie festiwalu
Jam kontaktowy – wprowadzenie Adrian Russi
4 lipca poniedziałek
Spektakl „Fearless” – Gosia Mielech + Jam
5 lipca wtorek
Lekcja performatywna Iwona Olszowska i goście
Jam Kontaktowy – wprowadzenie Paweł Konior
6 lipca środa
Pokaz GAGA
Koncert z muzyką na żywo w wykonaniu Alicja Miszczor, Kuba Gontarski i Sam Alty
Jam Improwizowany
7 lipca czwartek
Afterparty w klubie RECEPCJA, DJ Strugarek

Patronat

Partner główny: Miasto Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Partner: Zdrowa Zupa, Kasza i Pasza, Klub Recepcja, Hotel Wodnik, Wrocławski Teatr Pantomimy